Mój narzędziownik dla osób piszących projekty

Koniec roku to szalony czas zamykania starych projektów i pozyskiwania środków na nowe działania. A ja tym wpisem chę podsumować rok nagrywania podcastu i ponad dwóch lat pisania o różnych narzędziach dla osób piszących projekty w organizacjach społecznych. O czym pisałam i mówiłam? Prawie o wszystkim, ale… im dalej w las tym więcej drzew, więc pisać i mówić będę dalej. I ten artykuł jest ciągle na bieżąco aktualizowany.

Tekstowa baza dla osób piszących projekty

Pierwszym artykułem, który proponuję każdemu piszącemu wnioski o dofinansowanie, jest artykuł poświęcony idei projektów społecznych. W nim przeczytasz o tym, czym jest projekt społeczny oraz o tym, co to jest wniosek o dofinansowanie. Następny ciekawy artykuł to ten, w którym opisuję, jak wygląda proces pracy nad nowym projektem. Kolejne teksty poświęciłam poszczególnym elementom projektu:

 1. Syntetycznemu opisowi zadania. I temu, czego nie powinniśmy w nim robić.
 2. Uzasadnieniu działań projektowych, które jest fundamentem w projektach społecznych i wnioskach o dofinansowanie.
 3. Ryzyku w projektach. Ten punkt projektowania działań jest często traktowany „po macoszemu”, ale jest on szalenie istotny, jeżeli chcemy przygotować i zrealizować projekt tak, aby okazał się on sukcesem.
 4. Rozwojowi instytucjonalnemu tak, aby służył Twojej organizacji.
 5. Kosztom administracyjnym działań projektowych.
 6. Błędom osób piszących projekty.

A już na koniec, możesz dowiedzieć się:

Jeżeli nie znalazłeś się w gronie szczęśliwców, który dostali dotację w ostatnim ministerialnym lub rządowym konkursie to możesz też poszukać innych konkursów. Gdzie szukać dowiesz się z tego artykułu. Dodatkowo, możesz też przeczytać artykuł o tym, jak znaleźć środki na komputer przeznaczony do działań organizacji.

Podcast dla tych, którzy lubią słuchać

Jeżeli ciągle jesteś w biegu i nie masz czasu na czytanie to posłuchaj o tym, jak pisać projekty. Podcastów możesz słuchać w apple podcast, Google podcast, Spotify i innych aplikacji. Te aplikacje ściągasz na komórkę i możesz mieć podcast wszędzie tam, gdzie jesteś. Ja sama korzystam z AntennaPod. Ta aplikacja ma wszystko czego potrzebuję, a dodatkowo nie ma reklam.

Dla osób piszących projekty nagrałam odcinki poświęcone:

 1. Temu, jak pracuję nad nowym projektem.
 2. Uzasadnieniu potrzeby podjęcia działania.
 3. Logice projektowej.
 4. Tworzeniu celów projektowych.
 5. Opisywaniu działań / zadań w projektach.
 6. Ewaluacji działań projektowych.
 7. Rezultatom projektowym i zachowaniu ich trwałości.
 8. Kosztom administracyjnym.
 9. Konstrukcji budżetu w projektach.
 10. Temu, co zrobić, gdy zabrano Ci 50% dotacji.
 11. Opisywaniu pozycji budżetowych.

Dodatkowo, w podkaście omawiałam, jak ująć w projekcie wolontariat i nagrywanie podcastów oraz dostępność dla osób o specjalnych potrzebach.

I coś ekstra dla osób piszących projekty do Funduszy Europejskich

W czerwcu 2023 r. uruchomiono wreszcie pierwsze konkursy z funduszy unijnych w perspektywie finansowej 2021 – 2027. Dlatego w 2023 r. skupię się nad tym, aby opowiedzieć Ci o tym, jak działają te Fundusze i, o czym musisz pamiętać. Pierwszy odcinek, jest poświęcony ogólnemu wprowadzeniu do Funduszy Europejskich.

I dla tych, którzy chcą wnioskować do NIW-CRSO w 2024 r.

Czyli audycja z przeglądem konkursów na 2024 r. 🙂

Zapraszam do słuchania, czytania i komentowania 🙂

Powodzenia w Waszych projektowych przygodach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *