Gdzie szukać środków na zakup komputera dla NGO?

W organizacjach pozarządowych różne rzeczy się kończą. Jedne szybciej, inne wolniej. Chociaż te, które mają sprzęt są jeszcze w stosunkowo niezłej sytuacji. W zdecydowanie gorszej są te organizacje, które dopiero powstały i formalnie nie posiadają nic. Jak i gdzie szukać środków na zakup komputera? Zapraszam do lektury.

Mam sprzęt, który się popsuł

Organizacja środków na drobny sprzęt, który się popsuł jest prostsza niż pozyskanie środków na nowy sprzęt. Głównym konkursem granitowym, który pozwala na zastąpienie zużytego sprzętu lub jego naprawę jest konkurs PROO 5, który ogłasza Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Co prawda, jeszcze nie udało mi się z tego konkursu wymienić sprzętu na nowy, jednak zaprzyjaźnionej Fundacji udało się pozyskać dofinansowanie do wymiany zepsutego dachu. Oczywiście dotacja nie wystarczyła na pokrycie całego kosztu – resztę dołożyli sponsorzy, a część pracy wykonali wolontariusze.

Ja próbowałam z dotacji pozyskać sprzęt na zakup nowego komputera i psującego się telefonu. W odpowiedzi na wnioski odpisano mi, że komputera nie mam, więc się nowy nie należy, a telefon zaczyna się psuć, więc mogę zaplanować jego wymianę… Za to dostałam dotację na działania przeciwdziałające pandemii i wspierające osoby uchodźcze z Ukrainy. O PROO 5 już pisałam. Możesz ciągle przeczytać ten artykuł.

Podsumowując z PROO 5 mogą skorzystać organizacje, które miały sprzęt, który się popsuł. Brak tego sprzętu nie pozwala im na prowadzenie działalności statutowej.

Zakup komputera, gdy go wcześniej nie posiadałem

Zakup nowego komputera dla organizacji jest dużo bardziej skomplikowany. Gdyż… co do zasady nie ma konkursów grantowych dla organizacji na zakup samego sprzętu. Mit, że organizacje mogą pracować bez sprzętu lub na prywatnym sprzęcie, jest… mitem. Mitem, który dla urzędników i pracowników dużych firm jest nie do przejścia. Te osoby nie rozumieją tego, że pracodawca może nie mieć środków na zapewnienie niezbędnego sprzętu. W efekcie, w części dużych konkursów grantowych w ogóle nie można kupować sprzętu.

Do drugiej kategorii konkursów zaliczamy te, w których zaplanowano coś, co się nazywa rozwojem instytucjonalnym. Szczegółowo o tym, czym jest rozwój instytucjonalny pisałam już w tym artykule. W skrócie, pisząc projekt np. na wsparcie osób z niepełnosprawnością możesz przeznaczyć część budżetu na działania rozwojowe w Twojej organizacji. Te działania mogą, ale nie muszą być powiązane tematycznie z działaniami merytorycznymi w projekcie. Wysokość środków, które można wydać w taki sposób jest określona procentowo. Do najpopularniejszych konkursów, w których można aplikować o środki na rozwój instytucjonalny zaliczamy:

A co, gdy nie mogę wnioskować o środki w ramach rozwoju instytucjonalnego?

Inną kwestią są konkursy w całości poświęcone rozwojowi organizacji. Obecnie możesz złożyć wniosek w konkursie Mikrogranty na rozwój młodych organizacji w Programie Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. A jesienią znów ogłoszą nabór w konkursie PROO 1a. Niestety, aby mieć szansę na otrzymanie dotacji w PROO 1a, musisz świetnie napisać Twój wniosek. Do tego powinieneś mieć czytelną i jasną wizję rozwoju Twojej organizacji. Dodatkowo, Twój wniosek musi trafić do 2 oceniających, którzy zrozumieją Twoją ideę i ją pozytywnie ocenią.

Czy warto składać wniosek na kilkadziesiąt tysięcy, aby pozyskać środki na zakup komputera? Sam musisz znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *