Jak długo trwa ocena wniosku o dofinansowanie?

W zeszłym tygodniu odwiedziła mnie przedstawicielka organizacji pozarządowej, która w maju tego roku obchodzi 10-lecia istnienia. Z tej okazji zarząd chce zorganizować duży koncert. Ucieszyło mnie okazane zaufanie, a zasmucił fakt, że ta Pani nie zdaje sobie sprawy z tego jak długo trwa ocena wniosków o dofinansowanie. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, kiedy zacząć szukać środków, aby zdążyć je otrzymać na planowane wydarzenia.

Ocena wniosku składanego do samorządu

Samorządy, które ogłaszają otwarte konkursy ofert najczęściej od końca listopada do połowy stycznia, oceniają najszybciej. Ocena w Katowicach trwa ok. 3 tygodni.

W konkursach samorządowych wnioski oceniane są szybko, ponieważ wniosków jest mało, a proponowane działania są najczęściej takie same jak rok wcześniej. Samorząd nie musi „podejmować decyzji”, czy chce przeznaczyć środki na działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Komisja wie, że te środki zostaną przeznaczone – władze gminy lub powiatu podejmują tylko decyzję „w jakiej wysokości”.

Pamiętaj, że tzw. „małe granty” idą innym trybem. Po złożeniu wniosku, samorząd publikuje go na swojej www na czas min. 2 tygodni. Po tym czasie samorząd może podpisać z Twoją organizacją umowę o dofinansowanie projektu.

Ocena wniosku składanego w konkursach rządowych

Konkursy ministerialne i rządowych agencji wykonawczych spędzają sen z powiek każdemu społecznikowi. Ocena wniosków złożonych w tych konkursach może trwać od 3 nawet do 6 miesięcy. Średni czas oczekiwania na wyniki oceny to ok. 4 miesiące. I na masz co liczyć na to, że będzie szybciej.

Ocena wniosków trwa długo, ponieważ:

  1. Złożonych wniosków jest bardzo dużo. Np. w tegorocznym konkursie PROO 1a złożono ponad 2200 wniosków;
  2. Każdy z wniosków przechodzi trzyetapową ocenę: formalną, merytoryczną i ocenę komisji konkursowej;
  3. Ocenę merytoryczną każdego wniosku przeprowadza minimum 2 zewnętrznych ekspertów.

Fundusze Unijne – ta ocena trwa najdłużej

Ocena wniosków o dofinansowanie składanych w ramach funduszy unijnych trwa od 5 – 9 miesięcy. Czas oceny zależy, przede wszystkim, od ilości wniosków złożonych w konkursie, a wpływ na czas oceny ma również:

  • ilość zewnętrznych ekspertów współpracujących przy ocenie;
  • dostępność decydentów podpisujących listy rankingowe.

Tej procedury nie da się przyspieszyć. Jeżeli jednak Twój wniosek ma szansę na pozytywną ocenę to dowiesz się o tym szybciej – na etapie negocjacji, które są prowadzone przed publikacją oficjalnych list rankingowych. Jeżeli pozytywnie przejdziesz proces negocjacji to masz duże szanse na otrzymanie dotacji.

Środki prywatne

Ocena wniosków składanych w ramach prywatnych funduszy może trwać od 1 dnia – kilku tygodni. Prywatni grantodawcy stosunkowo szybko rozpatrują prośby o pomoc. Czas oceny zależy przede wszystkim od grantodawcy. Jeżeli chcesz mieć pewność, że otrzymasz środki na czas, to zapytaj w biurze obsługującym konkurs o szczegóły oceny projektów.

Przeczytaj również:

  1. Dotacje dla NGO;
  2. Weź udział w otwartych konkursach ofert;
  3. Gdzie szukać informacji o konkursach grantowych?;
  4. Niewybaczalne błędy piszących projekt;
  5. Co mi dała ocena wniosków o dofinansowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *