Skąd mam wiedzieć, że mój pomysł na projekt jest innowacyjny?

Piszę ten tekst 1 dzień po ogłoszeniu wyników w konkursie w ramach P FIO 2020. Jest mi smutno, gdyż po raz kolejny nie mogę zrozumieć, jak oceniający wskazują na innowacyjność lub jej brak. Skąd wiedzą czy projekt jest innowacyjny, czy nie? W zeszłym naborze w ramach mojej pracy w centrum organizacji pozarządowych oglądałam kilka wniosków o dofinansowanie w ramach tego konkursu. Co najmniej 2 z nich otrzymały zbyt niską ocenę.

Skąd wiemy, że projekt jest innowacyjny?

I od razu nie będę owijać w bawełnę. To pytanie jest z gruntu źle postawione. Nigdy nie „wiemy„, że coś jest innowacyjne lub „nie jest innowacyjne„. Ocena innowacyjności jest niczym innym jak sumą połączonej wiedzy osoby oceniającej z jej poziomem dobrej woli.

I nie ma co się oszukiwać. Jeżeli weźmiemy, na przykład, osobę pracującą w świetlicy środowiskowej, która ma pomysł na zastosowanie druku 3D wśród dzieci. Opracowała ona projekt, który ocenia osoba pracująca w firmie informatycznej. To ten pomysł nigdy nie otrzyma wielu punktów za innowacyjność. Dla oceniającego taki pomysł będzie codziennością, w której obraca się każdego dnia w pracy. Taki oceniający może starać się „wczuć” w rolę i życie osoby pracującej z trudną młodzieżą, jednak wcale nie musi tego robić. Jeżeli pomysł byłby oceniany przez nauczyciela uczącego matematyki w małej szkole. To jest duża szansa, że ocena innowacyjności byłaby bardzo wysoka.

Jak sobie pomóc w ocenie innowacyjności?

Jedyną drogą do zwiększenia swoich szans na pozytywną ocenę stopnia innowacyjności w projekcie jest bardzo dokładne opisanie tego w polu „diagnoza/ analiza potrzeb”. W nim opisujesz dlaczego uważasz, że ten pomysł jest innowacyjny i dlaczego do tej pory takie działania nie są podejmowane wśród danej grupy i na danym terenie.

Potem można tylko trzymać kciuki, aby projekt trafił w ręce empatycznego oceniającego, który zrozumie, to, co próbowaliśmy opisać w naszym wniosku o dofinansowanie. Niestety, jak widać po wczorajszych wynikach P FIO 2020, części osób się to udało, a części nie. Szkoda.

Jednak są też konkursy, w których ocena innowacyjności jest inna. Polega na dyskusji i obronie przed komisją swojego pomysłu na innowacyjność. Opowiada o tym, Alicja Ulatowska w podcaście poświęconemu zagadnieniom innowacyjności. Posłuchaj go, bo Alicja wymyśliła i zrealizowała już kilkanaście projektów innowacyjnych.

Jak żyć po zapoznaniu się z wynikami?

Na powinieneś bardzo dokładnie przeczytać karty oceny projektu, które są dostępne w generatorze ofert. Później trzeba poprawić błędy i próbować dalej lub…

…zastanowić się, jak pozyskać środki w inny sposób!

A dotację na działania innowacyjne możesz uzyskać np. w Funduszu Sektora 3.0…

One Reply to “Skąd mam wiedzieć, że mój pomysł na projekt jest innowacyjny?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *