Fundusz Sektor 3.0 – dlaczego warto się zgłosić?

W zeszłym tygodniu wystartował Fundusz Sektor 3.0. To bardzo ciekawa inicjatywa, której moc polega na tym, że nie jest „tylko dotacją”. Fundusz Sektor 3.0 to także ogromne wsparcie merytoryczne dla młodych społeczników i przedsiębiorców społecznych.

Czym jest Fundusz Sektor 3.0?

Według grantodawcy Fundusz Sektor 3.0 „wspiera tworzenie nowych narzędzi, aplikacji i produktów, które wpisują się w ideę tech for good. W ramach procesu inkubacji pomysłodawcy wezmą udział w trzymiesięcznym cyklu szkoleń i warsztatów produktowych, które pomogą im dopracować pomysł i stworzyć spójną koncepcję. Najlepsze zespoły mogą uzyskać do 100 000 PLN finansowania na dalszy rozwój oraz wsparcie mentorów„.

Takie sformułowanie oznacza, że w tym konkursie zamiast klasycznego działania: „pomysł – wniosek – duża dotacja – nowe działanie” przechodzisz ścieżkę: pomysł – praca nad pomysłem – ewentualna mała dotacja – dalsze samodzielnie prace nad pomysłem”. Ta ścieżka wsparcia i przyznawania dotacji, jest bliższa startupowemu myśleniu o kreowaniu nowych produktów, które są dalej rozwijane bez dotacji. Dlatego konkurs jest polecany szczególnie dla osób, które:

 • maja ciekawy pomysł na rozwiązanie palącego problemu w sektorze społecznym;
 • chcą pracować nad jednym produktem, a nie żyć od dotacji do dotacji.

Ten konkurs wymaga dojrzałości, gdyż wnioskodawcy otrzymują ogromną pomoc merytoryczną i skromną finansową. Aby utrzymać wytworzone narzędzie wnioskodawcy muszą znaleźć inne finansowanie. Mogą zacząć sprzedawać usługę, co będzie wymagało uruchomienia działalności gospodarczej. Mogą też znaleźć inny program grantowy, który dofinansuje działanie.

Inicjatywy wspierane przez Fundusz

Fundusz Sektor 3.0 działa już od kilku dobrych lat. Od tego czasu w ramach Funduszu wsparto m.in. następujące inicjatywy:

 1. Dwa do dwóch, która jest aplikacją do prowadzenia i rozliczania projektów.
 2. Tudu.org.pl, który jest portalem dla e-wolontariuszy szukających mikrozadań wolontariackich do wykorzystania online.
 3. Tu możesz, będącą portalem gromadzącym informacje o miejscach dostępnych dla osób z niepełnosprawnością słuchu.
 4. Pacjenci pacjentom, w ramach której przygotowano aplikację dla pacjentów. W niej pacjenci w sposób anonimowy mogą się wymieniać informacjami o swojej chorobie.
 5. Stypendia św. mikołaja, które z jednej strony pomagają zbierać środki na stypendia, a z drugiej – zarządzać informacjami o wspieranych szkołach i osobach.
 6. Dizajn na wynos, pozwalający na wirtualny spacer podczas produkcji przedmiotów użytkowych.
 7. Uepik.org tj. aplikację do prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów.

Wszystkie te produkty są dostępne online i rozwiązują rzeczywisty społeczny problem.

Jak się zgłosić

Aby zgłosić swój pomysł do Funduszu Sektor 3.0 powinieneś utworzyć 2-5 osobowy zespół reprezentujący organizację pozarządową. W zespole do 8 listopada 2022 r. przygotowujesz wniosek, w którym wstępnie opisujesz swój pomysł na innowację. Wniosek jest stosunkowo prosty i jest dostępny na tej stronie internetowej.

Wskazówka: sam pomysł przygotuj w wygodnym dla Ciebie narzędziu (word, miro, itp), ale wniosek wypełniaj online – pola mają drakońskie limity znaków.

Przed przystąpieniem do konkursu zapoznaj się z regulaminem inicjatywy.

Dalsza praca nad pomysłem

Jeżeli Twój pomysł na działanie zostanie przyjęty do tzw. procesu inkubacji będziesz pracował pod okiem specjalistów nad rozwojem Twojej inicjatywy. Spotkanie inkubacyjne odbywają się w soboty online i są poświęcone następującym tematom:

PROCES INKUBACJI
XII 2022 – II 2023

Pracuj nad swoim rozwiązaniem pod okiem specjalistów z doświadczeniem w tworzeniu produktów online.

 • 25.11.2022 – Spotkanie organizacyjno-wdrożeniowe
 • 3.12.2022 – Eksperymentowanie i propozycja wartości
 • 17.12.2022 – Model społeczno-biznesowy
 • 07.01.2023 – Ścieżka użytkownika
 • 21.01.2023 – Szkicowanie koncepcji
 • 04.02.2023 – Budowanie marki
 • 11.02.2023 – Finansowanie projektów

Następnie w lutym 2023 r. będziesz mieć możliwość zaprezentowania Twojego pomysłu ekspertom, którzy podejmą decyzję o tym, czy warto go dofinansować i w jakiej wysokości. Przeważnie jury wybiera 2-3 inicjatywy do realizacji. Jednak nie samo dofinansowanie jest wartością – mając opracowany innowacyjny produkt możesz poszukać środków wśród innych grantodawców.

Czy warto?

Moim zdaniem tak. Możliwość zobaczenia, jak pracuje biznes nad produktami i pomysłami jest bezcennym doświadczeniem dla społeczników. Dodatkowo są duże szanse, że opracujesz produkt, który zapewni był dla Twojej organizacji pozarządowej.

Przeczytaj krótki artykuł na temat oceny innowacyjności projektów lub posłuchaj podcastu z innowatorką społeczną – Alicją Ulatowską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *