Jak szybko stworzyć i napisać ciekawy projekt?

Jeżeli ciągle wierzysz w to, że da się szybko napisać ciekawy projekt muszę Cię zmartwić. Raczej nie da się tego szybko zrobić. A osoby, które twierdzą, że „w nocy napisały projekt” są idealistami nie biorącymi pod uwagę kilku kwestii. M.in. tego, że pewno założenia projektu miały opracowane i przedyskutowane już wcześniej. A w nocy to tylko wypełniły wniosek.

Jest też inny pomysł na „szybkie przygotowanie treści wniosku”. Ten pomysł zasugerowały osoby związane z Sektorem 3.0, które wskazują, że wniosek za nas może napisać ChatGPT… Koncepcja jest bardzo ciekawa, jednak sami autorzy sektorowego podcastu wskazują, że współpraca ze sztuczną inteligencją nad koncepcja projektu powinna opierać się na zasadach ustalonych przez Ciebie. I na pewno, na razie nie napisze za Ciebie całego projektu.

Pisząc projekt musisz krok po kroku wykonać konkretną pracę. Poniżej znajdziesz informację, jakie kroki musisz zrobić, i jak dużo czasu powinieneś poświęcić na ich wykonanie. Pamiętaj jednak, że czas jest względny i zależy od Twojej wiedzy merytorycznej oraz wprawy w przygotowaniu projektów i przelewaniu ich treści do wniosków.

Aby napisać ciekawy projekt musisz go przemyśleć

Kiedy wpadam na „pomysł na projekt” spisuję go sobie szybko. Robię to w tradycyjnym notesie, a potem przepisuję do systemowej e-notatki, a następnie do mojego systemu notatkowego. Takie kilkukrotne przepisywanie tego pomysłu powoduje, że:

 • kilkukornie analizuję to, czy ten pomysł ma sens,
 • mam tę notatkę „na widoku”, tj. gdy wpada do e-notatek, które sprzątam codziennie, codziennie myślę o tym projekcie. Dzięki temu, w wolnych chwilach nie wymagających aktywnej pracy umysłowej, myślę o tym projekcie. To technika znana wszystkim specom od pobudzania kreatywności, którzy uczą, że najlepsze pomysły rodzą się w wannie… W każdym razie, aby Twój pomysł „wpadł Ci do głowy w wannie” musisz o nim pamiętać. A do tego właśnie służą notatki, które „masz na widoku”.

Kolejnym elementem pracy nad projektem i myślenia o nim są wszelkiego rodzaju techniki związane z wizualizacją tego projektu:

 1. Opowiedz to. Może opowiedzieć swój projekt osobie niezwiązanej z Twoją organizacją, osobie z zespołu lub… osobie wyimaginowanej. Mi pomaga mówienie – do psa lub siebie samej. Opowiadam sobie, jakie czynności krok po kroku wykonam i jakie będą ich efekty. Dzięki temu znajduję luki w moim myśleniu i zmieniam koncepcje, aby były ciekawsze i bardziej logiczne.
 2. Opowiedz to w jednym zdaniu, które zawiera informacje: kto? co? kiedy? jaki będzie efekt? Czasami sprowadzenie naszego 2 letniego pomysłu na projekt do jednego zdania powoduje to, że może mi się ten pomysł spodobać bardziej. Może też się okazać, że wcale nie chcesz realizować tego pomysłu.
 3. Zobacz to. To technika pochodząca z coachingu, w której wyobrażasz sobie siebie podczas wykonywania konkretnych czynności. Możesz wyobrazić sobie finał Twojego projektu lub to, jak prowadzisz zajęcia z dziećmi. Najważniejsze w tej technice jest to, że musisz dokładnie „zobaczyć”, co robisz, jakie są kolory, zapachy i postarać się zrozumieć uczucia Twoje i osób uczestniczących.

Zapytaj uczestników

Gdy już mniej więcej, wiesz, co chcesz zrobić i jak chcesz to zrobić nie „przyzwyczajaj się jeszcze do tej myśli”. Kolejnym krokiem podczas pracy nad opracowywaniem koncepcji projektu jest przedyskutowanie tejże z potencjalnymi uczestnikami tego projektu. Może się okazać, że osoby wcale nie chcą uczyć się matematyki lub mieć 300h doradztwa psychologicznego… Dyskusja nad koncepcją projektu może dobywać się w formie:

 1. Luźnych, szybkich, indywidualnych rozmów.
 2. Spotkań całej grupy na których prezentujesz koncepcję, a potem inicjujesz dyskusję.
 3. Warsztatów kreatywnych, na których twoja koncepcja „może upaść”, ale możecie wspólnie opracować inny, równie dobry pomysł na projekt.

Dodatkowym aspektem ważnym podczas pytania, jest to, aby pytać różne osoby. Np. pisząc projekt dla młodzieży, pytam młodzież, ich rodziców i opiekunów oraz dodatkowo kierownika placówki, w której będzie realizowany projekt.

Pamiętaj, że gdy chcesz napisać ciekawy projekt i skonsultować do z jego odbiorcami, może się okazać, że będziesz musiał znacząco zmienić swój pomysł. Ale dzięki wspólnej pracy nad koncepcją zyskujesz osoby, które już na etapie planowania są zainteresowane uczestnictwem w Twoich działaniach.

Sprawdź konkurencję

To działanie jest szczególnie istotne, gdy pracujesz nad projektem innowacyjnym lub projektem, który kierujesz do stosunkowo wąskiej grupy docelowej. W projektach innowacyjnych musisz udowodnić, że podobnego rozwiązania nie ma na rynku, co oznacza, że powinieneś wiedzieć, jakie rozwiązania istnieją. We wnioskach innowacyjnych opisuje się też, czym Twój pomysł różni się od pomysłu konkurencji. O tym, jak sprawdzić, czy Twój pomysł jest innowacyjny, możesz przeczytać, w jednym z moich artykułów. O innowacjach świetnie opowiada też Alicja Ulatowska w moim podcaście 🙂 Posłuchaj go, bo Alicja wymyśliła i zrealizowała już kilkanaście projektów innowacyjnych.

Z kolei, w projektach standardowych, warto wiedzieć, czy ktoś nie oferuje od lat podobnej usługi na danym terenie. Jeżeli w dzielnicy działają już dwie świetlice dla dzieci, to nie ma sensu tworzyć kolejnych. Chociaż, jeżeli dzielnica jest duża, a do świetlic nie przyjmują nowych dzieci, to może warto pokusić się o takie działanie? To, czy warto powiedzą ci dane zebrane właśnie podczas analizy konkurencji i analizy rynku.

Daj sobie trochę czasu na przemyślenia

Na tym etapie warto znów powtórzyć proces wizualizacji lub opowiedzenia Twojego projektu osobie z zewnątrz, współpracownikowi lub wyimaginowanemu przyjacielowi. jest to szalenie istotne, gdyż, po uwzględnieniu konkurencji i potrzeb potencjalnych uczestników zadania, ten projekt może mieć całkiem inny zakres i kształt. Na tym etapie znów powinieneś poszukać:

 • działań nielogicznych,
 • elementów, które są kosztochłonne, czasochłonne i mało interesujące. Te rzeczy najprawdopodobniej trzeba będzie usunąć z pomysłu na projekt,
 • pomysłu na wprowadzenie zmiany i zachowanie logiki interwencji,
 • działań, które nie wywołują pozytywnych emocji lub wręcz, wywołują niechęć na samą myśl o ich realizacji.

Po tym etapie pracy nad koncepcją wniosku powinieneś mieć gotowy pomysł do dalszej, już końcowej pracy.

Zredukuj działania i napisz dobry budżet

Aby napisać ciekawy projekt, na kolejnym etapie powinieneś „wyciąć” wszystkie zbędne działania i działania, które nie są „atrakcyjne”. W projekcie zostaw tylko te rzeczy, które prowadzą Cię do osiągnięcia celu i te, które pomogą Ci „przyciągnąć” potencjalnych uczestników. Dzięki temu wypracujesz prosty i czytelny projekt, który powinien być łatwy w odbiorze dla oceniających.

Same zadania powinny być opisane konkretnie, wraz z podaniem liczb pokazujących ich skalę. W działaniach można, a czasami nawet trzeba, opisać, kto je będzie wykonywał i w jaki sposób. Pamiętaj że opis zadań, ma być takim przepisem, w oparciu o który obca osoba będzie w stanie „ugotować danie”. Do tak skonstruowanych działań stwórz fajny budżet. Fajny, czyli taki, w którym chcesz dokładnie tyle środków ile potrzebujesz. Na etapie projektowania możesz wypisać główne pozycje budżetowe, w oparciu o które będziesz wiedzieć ile szacunkowo środków potrzeba na realizację projektu. I, gdy już będziesz wiedzieć ile środków potrzebujesz poszukaj konkursu, do którego złożysz wniosek o sfinansowanie Twojego projektu.

Znajdź źródło finansowania i napisz wniosek

Projekt nie jest tym samym, co wniosek o dofinansowanie. Są różne źródła dotacyjne. I… jest ich coraz więcej. Z pewnością korzystając z wyszukiwarek ofert znajdziesz coś dla Twojej organizacji. Sprawdź na:

Pamiętaj, aby „nie porywać się z motyką na słońce”. Chodzi o to, aby zacząć aplikować i rozliczać od małych projektów, a dopiero w miarę nabywania doświadczenia – aplikować o większe środki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o technice przygotowanie wniosków, zapoznaj się z moim poradnikiem omawiającym to, jak napisać ciekawy projekt, a potem napisz wspaniały projekt. Możesz ten projekt pisać od razu w generatorze lub w word, a następnie przekopiować go do generatora. Co do zasady, jeżeli są duże limity znaków w polach, piszę w generatorze. Jeżeli te limity nie są takie małe – piszę najczęściej w word, a potem kopiuję.

Postaw kropkę nad „i”

Aby zakończyć pracę i napisać ciekawy projekt musisz wykonać jeszcze kilka czynności. Po pierwsze, daj do przeczytania gotowy wniosek osobie, która do tej pory nie uczestniczyła w pracy nad tym projektem. Możesz zadać jej następujące pytania:

 • czy projekt jest zrozumiały?
 • czy wiesz, jaki efekt chcemy osiągnąć?
 • co myślisz o tym pomyśle?
 • co ew. wymieniłbyś/ wymieniłabyś?

Jeżeli na pytanie dot. czytelności i zrozumiałości przynajmniej jedna osoba odpowie, że coś jest niejasne – popraw to. Może się okazać, że Twój wniosek trafi do oceniającego, który też nie zrozumie…

I już na koniec, popraw błędy ortograficzne i gramatyczne, a następnie złóż wniosek.

I czekaj na, mam nadzieję pozytywne rozstrzygnięcie.

Dodatkowo, jeżeli przygotowujesz projekt dla dzieci, to zapoznaj się z tym tekstem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *