5 rzeczy, których nie powinieneś robić w polu „syntetyczny opis zadania”

Sezon na pisanie wniosków trwa w najlepsze. Właśnie zakończyły się nabory Narodowego Instytutu Wolności, a dopiero co otwarto nabór w ramach Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Każdy wniosek o dofinansowanie zaczyna się od pola „syntetyczny opis zadania” lub „krótki opis projektu”. Dowiedź się, czego nie robić w tym polu, aby nie zdenerwować oceniającego już na samym początku. Bo pamiętaj, że zdenerwowany oceniający to mniejsze szanse na otrzymanie przez Twoja organizację dotacji.

Nie chcesz czytać? Posłuchaj mojego nagrania.

W niektórych wnioskach, które czytałam w ostatnim czasie syntetyczny opis zadania miał nawet 2 strony litego tekstu. W innych wnioskodawcy przepisywali cały wniosek i wszystkie jego elementy. Czasami ten tekst miał sens, w innych wprowadzał dodatkowy chaos. Po lekturze takiego przydługiego kawałka tekstu często czułam się skołowana i już zupełnie nie wiedziałam o co chodzi w projekcie… Do najgorszych praktyk należą:

Przeklejenie innych części wniosku

Niektórzy eksperci z zakresu edukacji wskazują, że aby dana treść zapadła w pamięć należy ja utrwalić. I ten system działa tak w przypadku edukacji dzieci i młodzieży. W wniosku tak to nie działa. Przeklejanie całych akapitów do syntetycznego opisu wniosku i w inne różne miejsca jest szalenie irytujące dla oceniających. Nie dość, że wniosek ma więcej stron to jeszcze oceniający czuje się jak przedszkolak. Zamiast skupić się na dokładnym czytaniu wniosku, „skacze po tekście” tak, aby znaleźć szybko ten fragment, którego jeszcze nie czytał…

Opisywanie historii rozwoju organizacji

W syntetycznym opisie zadania można jednozdaniowo wskazać, czym się zajmuje organizacja, ale to nie jest miejsce, które do tego służy. Aby pochwalić się dokonaniami organizacji należy je wpisać w pole poświęcone doświadczeniu i zasobom. Wpisując całą historię twojej organizacji w pole, w którym powinien znaleźć się syntetyczny opis zadania sprawiasz, że opis przestaje być syntetyczny.

Dodatkowo historia Twojej organizacji ma mniejsze znaczenie niż ciekawy projekt, który chcecie zrealizować. A w większości konkursów to właśnie pomysł na ważne i potrzebne działanie jest najważniejszy.

Bardzo szczegółowy opis całego projektu

Niektóre osoby w syntetycznym opisie zadania wklejają wszystkie elementy wniosku: bardzo szczegółowy opis zadań, streszczenie uzasadnienia potrzeby podjęcia działania, cele, rezultaty i kadrę, która to wszystko zrealizuje. W jakim celu? Nie wiadomo. Oceniający ma za zadanie czytać wszystkie części wniosku o dofinansowanie i nie widzę celu w przeklejaniu innych części wniosku do pola, które powinno zostać syntetycznym opisem zadania…

Syntetyczny opis zadania powinien być syntetyczny…

Zresztą doskonale możesz to sprawdzić na swoich znajomych. Daj im przeczytać Twój syntetyczny opis zadania i zapytaj, czy wpłaciliby 50 zł. na realizację tych działań

Pamiętaj, że syntetyczny opis Twojego zadania powinien być jak reklama twojego projektu w TV. Powinien być krótki, konkretny i obiecywać coś ekstra. Oceniający po przeczytaniu tego pola powinien chcieć, dać Ci jak najwięcej punktów i jak największe dofinansowanie. Syntetyczny opis zadania powinien mieć nie więcej jak 0,5 strony i być zdecydowanie krótszy od uzasadnienia potrzeby podjęcia działania.

Posłuchaj też, czego jeszcze nie robić we wnioskach o dofinansowanie.

Sprawdź też, jakie są inne błędy osób piszących projekty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *