Zawieszenie działań organizacji na czas pandemii

Czas pandemii to bardzo trudny czas dla wszystkich organizacji pozarządowych. Z danych Klon/Jawor wynika, że 34% NGO zawiesiło większość swoich działań, 41% – walczy o to, aby móc działać, a tylko 25% uruchamia nowe działania i się rozwija. Czy już zastanowiłeś się do jakiej grupy należy Twoja organizacja i jak zaplanujesz kolejny rok działania?

Jak zgodnie z prawem zawiesić działania organizacji?

Od razu mam dla Ciebie złą wiadomość. Nie możesz zgodnie z prawem zawiesić działań w organizacji pozarządowej. Zgodnie z prawem (i GUS) organizacja może być:

  • aktywna;
  • nieaktywna;
  • w likwidacji;
  • wykreślona z rejestru.

Aktywna organizacja to taka, która prowadzi działania i regularnie pozyskuje środki na nowe inicjatywy, w likwidacji – to podmiot, który zgłosił do KRS chęć zamknięcia organizacji i zaczął działać w tym kierunku. Organizacje będące w procesie likwidacji nie mogą podejmować nowych inicjatyw i zaciągać nowych zobowiązań. Organizacja wykreślona z rejestru to taka, która zakończyła proces zamykania się i już nie może na powrót rozpocząć działalności.

Wyżej wymienione określenia organizacji są jasne i doprecyzowane ustawowo. Z kolei GUSowskie stwierdzenie „organizacja nieaktywna” jest bardzo nieprecyzyjne i nie wiadomo czego dotyczy.

Bycie nieaktywnym to to samo co zawieszenie działań organizacji?

Tak, jak wyżej napisałam nikt nie wie, co GUS rozumie pod pojęciem „organizacja jest nieaktywna”. Praktycznie przyjmuje się, że organizacja nieaktywna to taka, która nie prowadzi działań merytorycznych i nie współpracuje z wolontariuszami. Co nie zmienia faktu, że taka organizacja musi sprawozdawać się do GUS, prowadzić księgowość i przygotowywać roczne sprawozdania finansowe.

To jest główna różnica pomiędzy działalnością gospodarczą, która może zostać zawieszona. W firmach w okresie zawieszenia nie można prowadzić działań, ale też nie powstają dodatkowe koszty. W organizacji pozarządowej pomimo tego, że nie są prowadzone działania – te koszty są.

Zastanów się dobrze zanim zdecydujesz się na zawieszenie działań organizacji

Aby przestać pozyskiwać środki zewnętrze i przestać prowadzić działania na jakiś czas musisz zabezpieczyć środki na opłacenie:

  • usług księgowych. Lub możesz poprowadzić księgowość w Twojej organizacji samodzielnie. Dowiedz się jak to zrobić!;
  • domeny;
  • innych stałych usług wykupionych przez organizację.

Jeżeli Twoja organizacja posiada lokal i ma podpisane umowy na media nie będziesz mógł tak po prostu przestać działać. W przypadku kosztów podstawowych będziesz potrzebować ok. 1000 zł rocznie, aby pokryć wszystkie koszty. W przypadku organizacji, które posiadają biura i podpisane umowy ten koszt może być dużo wyższy.

Zanim zdecydujesz się na krok ostateczny – ponoszenie kosztów bez wpływów na konto organizacji dowiedz się, czy:

  • możesz uzyskać zwolnienie z czynszu. Część samorządów wprowadziła taką formę wsparcia dla organizacji, które ucierpiały w wyniku pandemii. Możesz również zrezygnować z własnego lokalu i za darmo uzyskać adres rejestrowy. Dowiedz się, gdzie możesz bezpłatnie zarejestrować Twoją organizację;
  • masz szansę na uruchomienie pasywnych źródeł dochodów w organizacji. Do nich zaliczamy np. FaniMani.pl, czy ich konkurenta dobrezakupy.org;
  • możesz ograniczyć koszty stałe w organizacji.

Prowadzenie organizacji pozarządowej nie jest proste. W czasach pandemii COVID-19 wielu z Was chciałoby móc przestać się martwić „jeszcze dodatkowo organizacją”, ale niestety nie jest to takie proste.

Życzę Wam, abyście przetrwali ten trudny okres i wyszli z niego silniejsi.

Przeczytaj też o tym:

Możesz też posłuchać odcinka podcastu NGO Stacja z 2022 r. o tym, jak zawiesić działania Twojej organizacji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *