Gdzie bezpłatnie zarejestrować organizację pozarządową?

Każda organizacja pozarządowa musi mieć adres rejestrowy gdyż jest to wymagane przez sąd. Jeżeli ciągle zastanawiacie się, gdzie zarejestrować swoją organizację pozarządową przeczytajcie poniższy tekst i weźcie pod uwagę ważne czynniki organizacyjno-finansowe.

Koszty adresu rejestrowego

Z rejestracją organizacji pozarządowej, jest jak z najmem mieszkania. Musisz podjąć decyzję, gdzie będziesz mieszkać i ile chcesz za to zapłacić. Rejestracja organizacji pozarządowej będzie Cię kosztowała sporo lub, jeżeli dobrze to zaplanujesz, nie będziesz musiał za nią zapłacić nic.

Główne koszty, które generuje posiadanie siedziby to:

 • czynsz;
 • media;
 • opłaty za telefon i internet;
 • koszt umeblowania;
 • koszt zakupu sprzętu biurowego.

Alternatywą dla płatnego najmu biura w centrum miasta jest bezpłatna rejestracja młodej organizacji pozarządowej we własnym mieszkaniu lub w prowadzonym przez miasto Centrum Organizacji Pozarządowych. Rejestracja w Centrum jest możliwa nawet jeżeli nie mieszkasz w danym mieście i nie chcesz prowadzić w nim działań. Znam przypadki organizacji, które np. są zarejestrowane w Katowicach („Bo jest to miasto wojewódzkie„), a prowadzą działalność w Świętochłowicach, gdyż tam mieszkają ich klienci.

Aby zredukować ponoszone koszty i mieć „prestiżowy” adres rejestrowy można też próbować namówić do nieodpłatnego użyczenia adresu rejestrowego placówkę lub firmę, przy której chce działać organizacja.

Zarejestruj bezpłatnie swoją organizację w Twoim mieszkaniu  

W latach 90 XX wieku i na początku XXI wieku takie działanie było bardzo popularne. Przyczyną popularności był brak dobrze działających centrów organizacji pozarządowych, które bezpłatnie użyczałyby adresu rejestrowego zainteresowanym NGOsom oraz stosunkowo drogie czynsze lokali prywatnych. W dalszym ciągu można zarejestrować organizację w swoim mieszkaniu i korzystać z następujących udogodnień:

 • nie trzeba chodzić na pocztę po korespondencję kierowaną do organizacji;
 • brak opłat za czynsz i media ponoszonych przez organizację.

Negatywne konsekwencje rejestracji NGO w prywatnym mieszkaniu są następujące:

 • należy podjąć decyzję o tym, w którym mieszkaniu powinna zostać zarejestrowana organizacja – u którego członka zarządu;
 • Twój adres domowy staje się adresem publicznym – dostępnym w KRS, wykazach organizacji pozarządowych i we wszystkich urzędach i instytucjach;
 • w związku z powyższym cała korespondencja reklamowa od różnych podmiotów i inne materiały informacyjne będą przychodziły do Twojego mieszkania.

Osobiście uważam, że plusy rejestracji organizacji pozarządowej w mieszkaniu są dużo mniejsze niż minusy. Jeżeli będę miała wybierać to z pewnością rozważyłabym kolejny sposób rejestracji organizacji pozarządowej: w Centrum Organizacji Pozarządowych.

Plusy i minusy rejestracji organizacji w Centrum Organizacji Pozarządowych

Centra organizacji pozarządowych to stosunkowo nowy pomysł na wsparcie organizacji pozarządowych z danego miasta lub powiatu. Centra są prowadzone przez samorządy lub ich prowadzenie jest zlecane w formie konkursów innym organizacjom pozarządowym. Obecnie w większości dużych miast na prawach powiatów i w niektórych powiatach funkcjonują takie Centra. Wykaz 252 centrów organizacji pozarządowych działających w Polsce znajduje się w bazie prowadzonej przez portal ngo.pl.

Plusy rejestracji organizacji pozarządowej w COP są następujące:

 • brak opłat za czynsz i media. Usługi COP są najczęściej świadczone bezpłatnie dla organizacji pozarządowych;
 • w ramach korzystania z COP w większości centrów można korzystać z infrastruktury COPu, czyli dużych i małych sal na spotkania. Dodatkowo w COPach często można skorzystać z darmowego ksero i innych urządzeń biurowych;
 • dużym plusem korzystania z COP, jest możliwość poznania ciekawych osób z “pozarządówki”. W COPach pracuje i pojawia się sporo osób, z którymi można realizować wspólne projekty i podejmować ciekawe inicjatywy. COPy są też miejscami, w których odbywają się spotkania konsultacyjne z samorządami oraz odbywają się posiedzenia różnych ciał dialogu obywatelskiego np. rad działalności pożytku publicznego czy rad seniorów;
 • adres rejestrowy „nie jest powiązany” z żadnym z członków zarządu, co może mieć duże znaczenie w przypadku sytuacji konfliktowych w zarządach.

Minusy rejestracji organizacji pozarządowej w COP to m.in:

 • konieczność umawiania się na spotkania z dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie zawsze w wybranym terminie będzie dostępna sala spotkań, która nas interesuje;
 • cała korespondencja przychodzi do COP i trzeba ją odbierać najczęściej z dala od miejsca zamieszkania. Jeżeli dodatkowo damy COP upoważnienie do odbioru poleconych to może się okazać, że np. „biegnie nam już termin” ważnej czynności urzędowej.

Rejestracja organizacji przy działającej instytucji

Taki sposób rejestracji jest podobny do rejestracji organizacji w Centrum Organizacji Pozarządowych, jednak otrzymanie adresu rejestrowego w już działającej placówce czy firmie nie jest takie proste. Urzędy i firmy niechętnie się zgadzają na to, aby bezpłatnie zarejestrować organizację pozarządową w swojej siedzibie. Powodem mogą być możliwe problemy wynikające np. z odbioru kłopotliwej korespondencji lub braku możliwości wyrejestrowania niechcianego podmiotu. Wyjątek stanowią Stowarzyszenia powoływane przy szkołach, których celem jest wsparcie tych szkół w pozyskiwaniu środków np. na zajęcia pozalekcyjne dla uczniów. Kolejny wyjątek stanowią Fundacje koroporacyjne powoływane przez konkretne firmy.

Jeżeli uda Ci się zarejestrować organizację w siedzibie już działającego podmiotu możesz zyskać prestiżowy adres w centrum miasta, ale musisz precyzyjnie ustalić zasady współpracy. „Na dzień dobry” musisz ustalić, czy i na jakich zasadach możesz korzystać z biura oraz sal wspólnych.

Płatny najem lokalu

Jest oczywiście najdroższą opcją, ale bardzo atrakcyjną. „Wolność Tomku w swoim domku” ma też rację bytu w przypadku biur najmowanych na rynku prywatnym. Aby było nas stać na najem lokalu, organizacja pozarządowa powinna mieć przychody np. z kapitału żelaznego czy odpłatnej działalności statutowej.

Przeczytaj o tym, co to jest kapitał żelazny lub o tym, jak sfinansować rozwój Twojej organizacji z PROO.

One Reply to “Gdzie bezpłatnie zarejestrować organizację pozarządową?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *