Jak szybko i skutecznie założyć własną fundację?

Przełom roku to dobry czas na zmiany i podejmowanie nowych wyzwań. Jeżeli, tak jak ja, od dłuższego czasu zastanawiałeś się czy warto założyć własną fundację, to zachęcam Cię do lektury tego wpisu. Dowiesz się z niego, jak krok po kroku założyć fundację i o czym musisz pamiętać, aby mieć „dobre fundamenty” pod przyszłe działania. Możesz też posłuchać tego artykułu w moim podcaście.

Jak założyć własną fundację?

Fundację zakłada się stosunkowo prosto.

 1. Po pierwsze powinieneś wiedzieć, co chcesz robić i jak to finansować. W tym kroku zastanów się również, czy nie prościej będzie działać nieformalnie – bez obciążeń księgowych i podatkowych wynikających z przepisów prawa.
 2. Następnie musisz napisać statut określający cele i działania fundacji oraz szczegóły dotyczące organów fundacji, sposobów jej finansowania i reprezentacji. W statut powinieneś wpisać wszystkie istotne kwestie, które dla Ciebie, jako fundatora są ważne i „nienegocjowalne”.
 3. Z gotowym statutem powinieneś udać się do notariusza, który spisze akt notarialny będący podstawą do założenia fundacji. W akcie są wypisane cele działania fundacji, dlatego ważne jest to, abyś miał już gotowy statut i opracowane cele działania przed wizytą u notariusza.
 4. Po wyjściu od notariusza będziesz jeszcze musiał powołać zarząd zgodnie ze statutem oraz wypisać druki do KRS. Następnie wypełnione druki powinny zostać złożone we właściwym sądzie (w czasach pandemii możesz to również zrobić za pomocą poczty). Po dokonaniu wpisu przez KRS musisz jeszcze założyć konto bankowe oraz złożyć NIP-8 w Urzędzie Skarbowym. Jeżeli wykonałeś wszystkie wyżej wymienione czynności to możesz zacząć działać!

Jakie informacje powinien zawierać statut?

Aby założyć własną fundację musisz na poziomie statutu zadbać o to, aby była ona Twoja i spełniała Twoje oczekiwania, jako Fundatora. Zgodnie z ustawą o fundacjach statut powinien zawierać następujące informacje:

 • nazwę,
 • siedzibę,
 • majątek,
 • cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji,
 • skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Pamiętaj, że jeżeli jako fundator chcesz być członkiem zarządu musisz zawrzeć taką informację w statucie. Zapisów statutowych wymaga również możliwość wynagradzania członków zarządu za pełnienie swoich funkcji.

Zgodnie z ustawą statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące:

 • prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej,
 • dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją,
 • zmiany celu lub statutu,
 • tworzenie obok zarządu innych organów fundacji.

Z dobrych statutowych praktyk pamiętaj o właściwej i wygodniej formie reprezentacji organizacji. Jeżeli zarząd składa się z 2 osób, to powinny one móc działać samodzielnie na wypadek, gdyby 1 z nich coś się stało. Jeżeli nie chcesz dawać możliwości jednoosobowej reprezentacji to zarząd Twojej fundacji powinien składać się z minimum 3 osób, z których 2 muszą działać łącznie. Możesz również rozdzielić podejmowanie zobowiązań finansowych od niefinansowych. I tak dobrą praktyką jest np. zapis:

„Do reprezentowania Fundacji upoważniony jest jednoosobowo każdy z Członków Zarządu. W przypadku zaciągania zobowiązań finansowych o wartości wyższej niż 50 000,00 zł są wymagane podpisy minimum dwóch Członków Zarządu.”

Przeczytaj również, jak założyć fundację jednoosobową.

Dokumenty niezbędne do tego, aby założyć własną fundację

Do założenia własnej fundacji jest Ci potrzebny statut. Możesz się za poznać z Ciekawymi statutami najważniejszych polskich fundacji:

Możesz też zapoznać się z naszym statutem, który po rejestracji będzie dostępny w zakładce „O Nas”.

Następnie musisz wypełnić druk rejestracyjne do KRS:

Dodatkowo, jeżeli chcesz założyć własną fundację z działalnością gospodarczą to powinieneś wypełnić druk KRS WM: Przedmiot działalności – załącznik do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców.

Do druków KRS załączasz również:

 • Uchwałę o wyborze członków zarządu;
 • Uchwałę o wyborze Rady Fundacji (jeżeli ją powołałeś);
 • Oświadczenie członków zarządu o adresie do doręczeń;
 • 3 egzemplarze statutu.

Przeczytaj również:

 1. Konto bankowe dla NGO;
 2. Gdzie bezpłatnie zarejestrować organizację pozarządową.

Pamiętaj, że po 7 dniach od wpisu Twojej fundacji do KRS masz 7 dni na jej rejestrację w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Przeczytaj tutorial „z obrazkami”, zrób to szybko i uniknij kary za brak zgłoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *