Sprzęt niezbędny do nagrywania podcastu

Jak już z pewnością wiesz, nasza Fundacja dzielnie pracuje nad nagraniem i montażem pieszych podcastowych odcinków. Jest to nasze marzenie, które stanie się rzeczywistością dzięki dotacji Bielskiego Centrum Przedsiębiorczości w ramach programu Śląskie NOWE FIO. W ramach tego projektu mogliśmy zakupić niezbędny sprzęt do nagrywania podcastu.

Chcesz wiedzieć co kupiliśmy i dlaczego? Zapraszam do lektury!

Mit czy kit? Podkast możesz nagrywać telefonem

Na różnych podcastowych grupach znajdziesz z pewnością informacje, że na początku Twojej podcastowej drogi nie musisz inwestować w drogi sprzęt, aby zacząć Twoja przygodę z podcastingiem. Moim zdaniem, z jednej strony, te osoby mają całkowitą rację, z drugiej – kompletnie jej nie mają. I już wyjaśniam, o co chodzi.

Jeżeli nie jesteś Pewien, czy chcesz robić podcast, lub nie wiesz, czy polubisz swój głos „w mikrofonie” to nie kupuj nic drogiego, aby to sprawdzić. Szkoda czasu i środków, byś zrozumiał, że podcasting nie jest dla Ciebie. Nagraj się na komórce, stabilnie ustawionej i sprawdź, jak brzmisz i czy „czujesz to coś” podczas nagrywania. Stabilizację telefonu możesz osiągnąć w następujący sposób:

  • poprzez ustawienie jej na stoliku w szerokiej szklance, mikrofonem do góry;
  • zamontowanie jej na mini statywie biurkowym z uchwytem dla komórek. Niektóre selfiesticki maja taka funkcję statywu;
  • poprzez użycie zestawu słuchawkowego, najlepiej w sesji bluetooth. Zestawy przewodowe są świetne pod warunkiem, że mikrofon jest trwale przypięty obok ust, a ty się nie będziesz poruszać. Nie ma nic straszniejszego niż kabel szurający o sweter lub koszulkę. A uwierz mi, że to naprawdę wyraźnie słychać na nagraniu!

Niezależnie od sposobu nagrania zadbaj, aby nagrywać w cichym miejscu, wypełnionym tkaninami lub papierami pochłaniającymi dźwięk. Po przygotowaniu miejsca i siebie, wyobraź sobie, że jesteś w studio nagraniowym i nagraj ok. 5-10 minutowy kawałek. Jeżeli podczas nagrywania poczujesz „to coś”, jakość jest przyjemna do odsłuchu w słuchawkach, a ty jesteś „raptusem” to zrób to od razu. Nagraj odcinki i niech idą w świat.

Pamiętaj jednak, że podcast nie jest projektem w organizacji, który „zniknie”, gdy Tobie się znudzi. Zalecam Ci odpowiednie przygotowanie się do nagrywania podcastu i poszukania dotacji na zakup sprzętu, który da Ci lepszą jakość od Twojego telefonu komórkowego.

Przygotowania do nagrywania podcastu

W wielkim skrócie, aby przygotować się i Twoja organizację do nagrywania podcastu powinieneś, po pierwsze, uzupełnić swoją wiedzę techniczną. Jeżeli chcesz sam nagrywać, montować i dystrybuować materiały powinieneś mieć przynajmniej ogólne rozeznanie w następujących tematach: dykcja i podstawowa emisja głosu, sprzęt i jego podłączenie, montaż i programy montażowe, systemy do publikacji podcastów – płatne i bezpłatne typu WordPress, promocja i budowanie społeczności. Jeśli jesteś ekspertem z wszystkich tych dziedzin – gratulacje, ja spędziłam sporo godzin na uzupełnianiu tych braków wiedzowych. Jeżeli nie chcesz tego robić, poszukaj ludzi, którzy stworzą zespół osób odpowiadających za poszczególne etapy.

Po drugie, powinieneś dokładnie zaplanować, o czym będzie twój podcast i jak się będzie nazywać. W ramach tego etapu powinieneś:

  • wybrać nazwę audycji i sprawdzić, czy już taka nazwa gdzieś nie funkcjonuje;
  • sprawdzić, czy jest dostępna domena internetowa dla Twojego podcastu;
  • zaplanować początkowe 10-15 tematów odcinków tak, aby sprawdzić, czy twój temat się nie wyczerpie po pierwszych 3 nagraniach.

Mój etap przygotowawczy trwał ok. 8 miesięcy pracy „po godzinach”. W tym czasie dojrzałam do Tego, że chcę to robić, założyłam Fundację i pozyskałam dotację ze „Śląskie NOWEFIO 2021-2023” na zakup niezbędnego sprzętu.

Co jest Ci potrzebne do nagrywania?

Jeżeli chcesz pozyskać dotację lub masz trochę wolnych środków i chcesz je wydać na sprzęt niezbędny do nagrywania podcastu to musisz kupić:

Mikrofon i statyw

Mikrofon, bez którego niego nic nie nagrasz. Wyróżniamy dwa rodzaje mikrofonów – na USB, które można podłączyć od razu do komputera i na „kabel” XLR. Te ostatnie wymagają zakupu specjalnego kabla i urządzenia rejestrującego. Ja kupiłam mikrofon XLR Rode PodMic, ponieważ zależy mi na tym, aby mój zestaw był mobilny i abym mogła nagrywać kilka osób jednocześnie podczas wywiadów. Rode PodMic ma dobre opinie na YouTube i świetnie brzmi. Do tego, jest bardzo dobrze wykonany. Jego minusem jest to, że swoje waży. Nie linkuję do konkretnych sklepów, ale na pewno znajdziesz dobrą cenę na ten ciekawy mikrofon 🙂

Statyw, na którym zamontujesz mikrofon. Do wyboru masz „ramiona” na mikrofony, statywy stojące i nabiurkowe. Dbając o miejsce w domu i mobilność zestawu wybrałam mały i lekki statyw nabiurkowy…

Rejestrator dźwięki i kabel mikrofonowy

Kabel mikrofonowy, który kupujesz tylko w przypadku mikrofonów XLR (mikrofony na USB najczęściej mają go w zestawie). Kabel, który wybierzesz powinien mieć mocne wtyczki, które nie zniszczą się przy ciągłym montażu i demontażu oraz odpowiednią długość. Mój pierwszy kabel do mikrofonu miał metr. Do indywidualnej pracy na Twoim biurku taka długość jest wystarczająca, ale jeżeli chcesz pracować „na wyjazdach” to optymalna ilośc to 3-5 metrów. W przypadku podcastów nie ma znaczenia, czy ten kabel będzie dobry czy świetny. Pod warunkiem, że nie kupisz najtańszego produktu dostępnego na rynku.

Rejestrator dźwięku/ mikser. To jest urządzenie, które ma możliwość nagrywania dźwięku z kilku mikrofonów jednocześnie. Rolą takiego urządzenia jest też zasilanie mikrofonów XLR, które bez tego nie będą działać. Są różne typy mikserów i rejestratorów dźwięku. Jednak zasada ogólna jest taka, że miksery są większe i wymagają podłączenia do prądu, a rejestratory dźwięku działają na baterie. Rejestratory dźwięku są polecane do pracy w terenie, a miksery – do pracy stacjonarnej. Z mikserów do podcastingu są polecane RodeCaster lub Zoom PodTrack. Jeżeli chcesz tak jak ja mieć mobilny zestaw do pracy w terenie to rekomenduję zakup rejestratora – najlepiej Zoom H4n, H6 lub H8. Ja zdecydowałam się na zakup Zoom H6 ze względu na jego rozmiar i cenę. Na tym urządzeniu nagram do 8 osób, co jest ilością wystarczającą. A samo urządzenie zmieści się w mojej damskiej torebce 🙂

Opcjonalne słuchawki

Słuchawki w podcastingu służą do tzw. odsłuchu podczas nagrania oraz do przyjemnej pracy podczas montażu odcinków. Pamiętaj, że do urządzeń typu mikser/ rejestrator będziesz mógł podpiąć wyłącznie słuchawki „na kablu”. Do montażu możesz mieć słuchawki bluetooth. Ale też możesz montować i nagrywać bez nich.

Życzę Ci powodzenia w Twoim podcastowaniu i w przygotowaniach do nagrywania podcastu. Jeżeli masz pytania – napisz do mnie. Jeżeli chcesz posłuchać mojego podcastu zapraszam na jego www i do aplikacji podcastowych.

Przeczytaj tez o moich najtrudniejszych momentach w podcastowaniu lub posłuchaj o tym, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem nagrywania własnego podcastu.

Może Cię też zainteresuje:

  1. Gdzie szukać informacji o konkursach grantowych?
  2. Dotacje dla NGO
  3. Weź udział w otwartych konkursach ofert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *