Jak inspirować młodzież na przykładzie projektu “Młodzi Gniewni u źródeł demokracji”

Projekt Zabrzańskiego Stowarzyszenia Droga pt.: „Młodzi Gniewni u źródeł demokracji” był nowatorskim podejściem do edukacji obywatelskiej i medialnej. Jednym z celów projektu był rozwój młodzieży i wzrost ich wiedzy z zakresu uwarunkowań społeczno-politycznych, w jakich znajduje się Polska. W projekcie były też poświęcone bloki dotyczące tego, jak działa samorząd i jak można wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. Zapoznajcie się z tym tekstem i sprawdźcie, jak możecie wdrożyć efekty projektu w Waszych placówkach i organizacjach.

Założenia projektu “Młodzi Gniewni”

Uczestnikami i uczestniczkami projektu były osoby w wieku 7–18 r.ż., które są ciekawe świata, jednak do tej pory nie interesowały się dziennikarstwem, polityką, demokracją i wyborami. W ramach projektu zaplanowaliśmy zdobywanie wiedzy w sposób ciekawy – za pomocą bezpośrednich spotkań z ludźmi. Spotykaliśmy się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz samorządu działającego na różnym szczeblu. W ramach projektu zwiedzaliśmy też miejsca, w których odbywają się spotkania decydentów i zarządów (np. Salę Sejmiku Śląskiego i Salę Sesyjną Urzędu Miasta Zabrze). W sumie odwiedziliśmy 6 różnych instytucji i przeprowadziliśmy 17  wywiadów z ich przedstawicielami i społecznikami współpracującymi z daną instytucją. Każde wyjście było dokumentowane za pomocą materiałów filmowych i zdjęciowych. Następnie te materiały były montowane i publikowane na naszym kanale YT. Kolejnym etapem projektu było przygotowanie do każdego filmu konspektu zajęć, które były testowane w innych placówkach.

Jak, krok po kroku, zrealizować podobny projekt?

Tyle teoria, a w praktyce musieliśmy się nieźle napracować, aby osiągnąć założone efekty projektu. 

Po pierwsze umiejętności

Młodzież szkolna musi nabyć umiejętność przeprowadzania wywiadów i rozmawiania z dorosłymi. Nie jest to wcale takie proste i, aby to osiągnąć, młodzi ludzie muszą:

Dodatkowo w naszym projekcie zrealizowaliśmy ciekawe wyjścia i warsztaty z dziennikarzami, którzy opowiadali o swojej pracy. Udało nam się odwiedzić Radio Katowice, TVP3 oraz redakcję Dziennika Zachodniego. 

Kolejną ważną umiejętnością jest obsługa sprzętu do nagrywania. Aby uczestnicy projektu nauczyli się obsługiwać profesjonalny aparat, rekorder, mikrofon i oświetlenie wspólnie z Gliwickim Klubem Filmowym Wrota zrealizowaliśmy 10h praktycznych warsztatów filmowych. Podczas warsztatów korzystaliśmy z własnego sprzętu już posiadanego przez Stowarzyszenie i dokupionego w ramach projektu.

Po drugie sprzęt

Minimalny wymagany sprzęt do kręcenia wywiadów to:

  • aparat fotograficzny, najlepiej bezlusterkowiec. My kręcimy na dwóch Sony Alpha. Jeden ma obiektyw kitowy (28-70mm), a drugi – jasny obiektyw 50mm. Dwa aparaty pozwalają nam na 2 różne ujęcia oraz na posiadanie przynajmniej 1 dobrego filmu, gdy komuś coś się nie uda;
  • osobny statyw do każdego aparatu;
  • mikrofon i rekorder. Dzięki dotacji w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich udało nam się kupić Zoom H4n oraz mikrofon kierunkowy Rode Reporter. Ten zestaw, uzupełniony o słuchawki, świetnie daje sobie radę na hałaśliwej ulicy – słychać tylko głos rozmówcy, a nie dźwięki otoczenia. Trochę żałujemy, że mamy tylko 1 taki mikrofon, co znacząco ogranicza mobilność dziennikarza i gościa, ale na zakup dwóch sztuk nie starczyło nam środków. Mikrofony “pchełki” są ciekawą alternatywą dla mikrofonu reporterskiego podczas wywiadów kręconych w pomieszczeniach. 

Dodatkowo dobrze jest mieć najtańszą lampę doświetlającą twarz i blendę.

Po trzecie wiedza

Każdy z wywiadów został przez młodzież pod okiem opiekuna zmontowany w bezpłatnym programie DaVinci Resolve i umieszczony na kanale na YT. Stowarzyszenie Droga korzysta z programu Google for Non-profit dlatego możemy korzystać z dodatkowych funkcji Youtube, które nie są dostępne dla każdego zaczynającego przygodę z YT. Nie zmienia to faktu, że samo założenie kanału i publikacja filmów nie jest taka prosta. To wszystko wymaga dużej ilości czasu i cierpliwości. W prawidłowej konfiguracji wszystkich narzędzi pomogły nam filmiki na YT oraz rady Gliwickiego Klubu Filmowego Wrota.

Dowiedź się jak założyć kanał organizacji na Youtube.

Skorzystaj z efektów projektu “Młodzi Gniewni u źródeł demokracji”

Dzięki udziałowi w projekcie jego uczestnicy nabyli wiedzę z zakresu uwarunkowań społeczno-politycznych, w jakich znajduje się Polska. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak działa samorząd i jak mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość. Tą wiedzę również Twoja organizacja może wykorzystać.

Przeprowadź lekcję w swojej świetlicy i placówce w oparciu o materiały Stowarzyszenia DROGA. 

Następnie podziel się swoimi komentarzami na ich kanale na YT, FB lub napisz maila: kontakt [at] stowarzyszeniedroga.org Z chcęcią pomożemy Ci zrealizować podobne zajęcia w Twojej placówce.

Projekt „Młodzi Gniewni u źródeł demokracji” realizowało Stowarzyszenie Droga w partnerstwie z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury w Zabrzu Biskupicach. Projekt został dofinansowany z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

Inne pomysły na inspirujące projekty:

  1. Projekt wykorzystujący druk 3d;
  2. Prosty pomysł na trening czystości i kreatywności;
  3. Prosty i tani pomysł na organizację letnich warsztatów patchwork dla dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *