Prosty i tani pomysł na organizację letnich warsztatów patchwork dla dzieci i młodzieży

Pracując w świetlicach, placówkach i w innych miejscach, do których dzieci mogą przychodzić, (a nie muszą), powinniśmy dbać o wysoki poziom organizowanych warsztatów tak, aby dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły w zajęciach. Przyczyna jest prosta: po kilku miesiącach rysowania kredkami każde, nawet najbardziej zaangażowane dziecko może się znudzić i zrezygnować z korzystania z naszej oferty.

Placówki, najczęściej finansowane ze środków publicznych, mają środki na zatrudnienie wychowawców, kierowników, dożywianie dzieci a, i czasami – na wyjścia i wycieczki. Niestety na zatrudnienie dodatkowych osób i prowadzących warsztaty środków już nie ma. Tak samo jak brakuje środków na zakup materiałów na te zajęcia.

Dlatego wychowawca w placówce powinien być człowiekiem renesansu – znać się na wszystkim i co najmniej raz na kwartał przygotowywać ciekawą ofertę warsztatową rozwijającą różne rodzaje kompetencji kluczowych dzieci objętych wsparciem placówki. Tylko nie wiadomo skąd ten wychowawca ma brać pomysły na te działania.

Warsztaty DIY są drogie. Warsztaty z kosmetyków naturalnych są jeszcze droższe. Nieodpłatna oferta szkoleniowa jest dostosowana do potrzeb osób pracujących w standardowych godzinach porannych – zajęcia odbywają się po południu wtedy, gdy wychowawcy placówek pracują pełną parą. Pracując z młodzieżą w Zabrzu Biskupicach też borykam się z tym problemem – brakiem pomysłów, brakiem narzędzi i materiałów.

W grupie koleżanek wymyśliłyśmy więc, że zorganizujemy warsztaty dla siebie, tak aby nauczyć się czegoś nowego i aby nabytą wiedzę przekazać naszym podopiecznym. Wiedza powinna być multiplikowalna tanim kosztem w praktycznie każdej grupie wiekowej. Tak powstał projekt pt.: „Biskupickie warsztaty twórcze”, który był przez nas realizowany od maja 2019 r. W ramach projektu dla instruktorów zrealizowaliśmy 3 warsztaty: malowania na jedwabiu, szycia patchworków oraz z kosmetyków naturalnych.

Następnie rozpoczął się czas na prowadzenie tych zajęć dla dzieci i młodzieży w biskupickich placówkach opiekuńczo-edukacyjnych oraz na testowanie dla jakiej grupy wiekowej są najlepsze. Zaczęliśmy od realizacji warsztatów pt.: „Patchworkowe eko-torby lub poszewki na poduszki”, które są pomysłem na cykl 3-4 kilkugodzinnych zajęć, w których mogą uczestniczyć osoby w wieku 6+. Proponowany podział na zajęcia to:

  1. Opracowanie koncepcji patchworka, pocięcie materiałów i ich zszycie;
  2. Pikowanie materiałów;
  3. Zszywanie wszystkich elementów projektu.

W zależności od stopnia zaawansowania grupy można dołożyć jedno zajęcie ogólnie wprowadzające do szycia ściegiem prostym lub do endlowania. Liczebność grupy powinna wynosić ok. 3 osób na 1 maszynę do szycia.

Maszyna do szycia

Realizacja zajęć jest stosunkowo tania, a największym kosztem jest zakup maszyny do szycia. Warto zainwestować w dobrą maszynę, jednak my pierwsze kupowaliśmy na targu staroci (60zł), allegro (200zł), a dwie maszyny zostały nam cudownie podarowane przez osoby, które już z nich nie korzystają. Te starsze maszyny do szycia uczą cierpliwości, precyzji i koncentracji.

Materiały najlepiej jest ciąć nożyczkami krawieckimi (koszt jednorazowy od 10-30 zł). Przy maszynie powinny też się znajdować nożyczki – wystarczą zwykłe do cięcia papieru. Każda maszyna powinna być wyposażona w „prójkę” (ok. 3 zł), obcinaczki do nitek (ok. 3 zł) oraz linijkę magnesową (ok. 3 zł), jednak te sprzęty nie są niezbędne do prawidłowej realizacji działań. Dodatkowo młodsze dzieci nie powinny korzystać z obcinaczek do nitek, które są bardzo ostre. To, co jest niezbędne do realizacji działań to nici krawieckie (ok. 3,5 zł). Łączny koszt materiałów dodatkowych wynosi więc od 13,5 zł – 42,5 zł, plus koszt zakupu maszyny do szycia.

Sporym kosztem jest zakup tkanin, jednak można go ograniczyć. W ramach zajęć korzystamy z materiałów przyniesionych nam przez mieszkańców dzielnicy – na tył poduszki i na wewnętrzną jej stronę. Sam patchwork szyjemy z bawełny (od 12,00 – 16,00 zł/ mb). 1 mb (szer.ok. 150 cm) wystarcza na uczycie 5,5 patchworkowych poduszek. Aby uszyć patchworkową poduszkę niezbędna jest również owata (8zł/ mb, szer. 2 m), z której również można uszyć ok. 5 poduszek obustronnie pikowanych. Zamek do poduszki warto kupić w hurtownii np. w Polimexie koszt 40 cm zamka wynosi ok. 1 zł, a w pasmenterii może kosztować nawet 10! Podsumowując koszt uszycia jednej poszewki na poduszkę będzie wynosił od 5 zł w górę.

Przepis na uczycie poszewki na poduszę jest bardzo prosty i dostępny pod tym linkiem.

Piszcie w komentarzach co udało Wam się uszyć, a jeżeli jesteście zainteresowani zaproszeniem nas do wspólnego szycia to zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *