Ciekawe scenariusze lekcji o demokracji

Jeżeli jesteś wychowawcą w świetlicy i nie wiesz jak wytłumaczyć swoim wychowankom co to jest urząd, a sam zastanawiasz się jak działają organizacje pozarządowe. Koniecznie skorzystaj z darmowych scenariuszy lekcji o demokracji i filmów edukacyjnych przygotowanych przez Stowarzyszenie Droga.

Jak powstały scenariusze lekcji o demokracji?

Stowarzyszenie Droga w latach 2019 – 2020 realizowało projekt „Młodzi Gniewni u źródeł demokracji”. Projekt był próbą nowatorskiego podejście do edukacji obywatelskiej i medialnej 40-osobowej grupy młodzieży z Zabrza Biskupic. Jest to młodzież w wieku 7–18 r.ż., która jest ciekawa świata, jednak do tej pory nie interesowała się polityką i demokracją. Projekt był realizowany w partnerstwie z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury w Zabrzu Biskupicach. Projekt uzyskał dotację z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

Jednym z celów projektu był rozwój obywatelski tej młodzieży i wzrost ich wiedzy z zakresu uwarunkowań społeczno-politycznych. Młodzież dowiedziała się też jak działa samorząd i jak może wpływać na otaczającą ich rzeczywistość. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież stała się bardziej aktywna obywatelsko. Dodatkowo chętni współprowadzili lekcje o demokracji w innych placówkach (np. w świetlicach środowiskowych) w województwie.

W ramach projektu zaplanowano zdobywanie wiedzy w sposób ciekawy – za pomocą bezpośrednich spotkań z ludźmi – przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz samorządu działającego na różnym szczeblu. W ramach projektu zwiedzano też miejsca, w których odbywają się spotkania decydentów i zarządów (np. salę sejmiku). Stworzona podczas wyjść dokumentacja foto/wideo została zmontowana i wyemitowana na youtube i FB.

Kolejnym etapem projektu było przygotowanie do każdego filmu konspektu zajęć lekcji o demokracji. Biskupicka młodzież następnie przetestowała lekcje w innych placówkach edukacyjnych. Lekcje składają się z pokazu filmu i z ciekawych ćwiczeń na zadany temat.

Skąd wziąć scenariusze lekcji o demokracji?

Scenariusze lekcji o demokracji można za darmo pobrać z www Stowarzyszenia Droga:

W sumie w projekcie powstało 17 lekcji o demokracji.

Przeczytaj również:

  1. Jak zachęcić młodzież do aktywności?
  2. Jak inspirować młodzież na przykładzie projektu “Młodzi Gniewni u źródeł demokracji”?
  3. Prosty pomysł na trening czystości i kreatywności.
  4. Prosty i tani pomysł na organizację letnich warsztatów patchwork dla dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *