Generator wniosków Erasmus+ – pierwsze kroki

23 lutego mija kolejny termin naboru w programie Erasmus+ na lata 2021 – 2027. Tym razem można wnioskować o dotację w ramach mobilności międzynarodowych osób dorosłych i młodzieży. Terminy marcowe dotyczą działań partnersko-strategicznych. Takich, które budują potencjał w konkretnym obszarze. Pełną listę terminów znajdziesz poniżej. Niezależnie od tego, którą akcję wybierzesz wniosek będziesz składał przez generator wniosków Erasmus+. I o ile pracowałam w różnych generatorach, to ten wydaje mi się bardzo dziwny i nieintuicyjny…

Generator wniosków Erasmus+ – rejestracja

Generator wniosków Erasmus+ jest dostępny na stronie Komisji Europejskiej. Strona jest dostępna we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej. Chociaż, w niektórych miejscach tłumaczenie na język polski pozostawia wiele do życzenia.

Aby rozpocząć pracę w generatorze musisz się zarejestrować, jako osoba i uzyskać tzw. EU Login uwierzytelniający cię w systemach Komisji Europejskiej. Konto zakładasz za pomocą tej strony, a sama rejestracja jest stosunkowo prosta.

Krok 1: Na screenie masz wersję anglojęzyczna, ale w prawym górnym rogu możesz zmienić język na polski. Na tym etapie największym problemem jest poprawne wpisanie kodu CAPTCHA. Mi pomogła wersja mówiona, bo zobaczyć prawidłowego napisu nijak nie mogłam…

Krok 2: odbieramy i klikamy w maila

Krok 3: tworzymy bezpieczne hasło i przechodzimy do pracy merytorycznej.

Rejestracja Twojej organizacji

Gdy już udało Ci się przejść etapy rejestracji konta osobistego należy zarejestrować organizację. Wykonuje się to poprzez przechodzenie przez kolejne kroki formularz rejestracyjnego znajdującego się na stronie Komisji Europejskiej. W moim przypadku musiałam wykonać te kroki:

 1. Przechodzę do systemu rejestracji i sprawdzania nowych organizacji i sprawdzam, czy moja organizacja nie została już przez kogoś zarejestrowana:

2. Biorąc pod uwagę to, że nie ma mojej organizacji w systemie, przechodzę do procedury rejestracji organizacji. W pierwszym kroku wybierasz status prawny Twojej organizacji. Zaznaczam, że jestem prywatną osobą prawną o charakterze non-profit.

3. Kolejny krok jest prosty – podajemy dane teleadresowe Twojej organizacji:

4. Następnie, w kolejnej zakładce, powtarzamy dane kontaktowe:

5. I potwierdzamy, kto jest osoba kontaktową ze strony organizacji.

Po tym kroku powinniśmy mieć w każdej zakładce zielony „ptaszek” potwierdzający poprawność podanych danych. Wtedy też pojawi się informacja o możliwości zarejestrowania podmiotu w systemie wnioskowym:

Wtedy pole wyboru organizacji wygląda w taki sposób, jak poniżej. Warto zwrócić uwagę na numer OID, który zastąpił numer PIC. To jest numer, który jest niezbędny do tego, aby znaleźć organizację w systemie wnioskowym.

A tak zaczynamy pracę nad wnioskiem:

Sam wniosek do Erasmus+ jest trochę inaczej skonstruowany niż wnioski pisane do np. miasta, czy NIW-CRSO. O tym, jak i na co należy zwrócić uwagę napiszę w kolejnym artykule. Możesz też zapoznać się z moim narzędziownikiem dla osób piszących projekty.

Terminy naborów Erasmus+

 1. 23 lutego 2023 r., godz. 12:00 mija termin naboru w ramach Akcji kluczowej 1. W tym terminie składamy wnioski na następujące działania dotyczące mobilności:
  – osób w dziedzinie szkolnictwa wyższego,
  – osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego, kształcenia szkolnego i kształcenia dorosłych,
  – kadry w dziedzinach związanych ze sportem,
  – międzynarodowej obejmującej państwa trzecie niestowarzyszone z programem,
  – osób w dziedzinie młodzieży.
 2. 28 lutego 2023 r., godz. 17:00 mija termin naboru w ramach Akcji Kluczowej 2: Budowanie potencjału w dziedzinach związanych z kształceniem i szkoleniem zawodowym.
 3. Do 8 marca 2023 r., godz. 17:00 są przyjmowane wnioski w ramach Akcji kluczowej 2: Budowanie potencjału w dziedzinach związanych z młodzieżą.
 4. 9 marca 2023 r., godz. 17:00 to ostatni dzień, w którym są przyjmowane wnioski do Akcji kluczowej 3: Europejska młodzież razem.
 5. 15 marca 2023 r., godz. 17:00 to termin składania wniosków w Akcji Kluczowej 2: Projekty przyszłościowe.
 6. 22 marca 2023 r., o godz. 17:00 mija termin naboru wniosków w ramach Akcji Kluczowej 2. W tym terminie składamy wnioski na budowanie partnerstwa współpracy w dziedzinie:
  – kształcenia, szkolenia i młodzieży, z wyjątkiem partnerstw przedkładanych przez europejskie organizacje pozarządowe,
  – kształcenia, szkolenia i młodzieży przedkładane przez europejskie organizacje pozarządowe,
  – sportu,
  oraz partnerstwa na małą skalę w dziedzinie:
  – edukacji szkolnej, kształcenia i szkolenia zawodowego, kształcenia dorosłych i młodzieży,
  – sportu,
  i:
  – budowanie potencjału w dziedzinie sportu,
  – niekomercyjne europejskie imprezy sportowe.

Informacje o innych konkursach Komisji Europejskiej znajdziesz w Tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *