Praca zdalna w organizacji pozarządowej

Dzisiaj mija tydzień od wprowadzenia stanu epidemiologicznego w Polsce. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmusiła prawie wszystkich pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych do pracy zdalnej. Niestety koronawirus dopiero dotarł do naszego kraju. I nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie zamiast online będziemy pracować offline.

Czym zastąpić działania stacjonarne?

Chcąc, czy nie chcąc w obecnej sytuacji prawie wszyscy musimy się przyzwyczaić do pracy zdalnej. Sama do tej pory zostawałam w domu, wyłącznie gdy potrzebowałam skupienia i pracy nad czymś bardzo konkretnym – np. nad napisaniem tekstu, czy wniosku o dotację. Całą resztę działań – biurowych, planistycznych, poradniczych realizowałam osobiście: w biurze, coworkach i innych miejscach do tego celu przeznaczonych.

Teraz zostałam zmuszona do przeniesienia całości działań online. Pierwsze kilka dni było cudownych – nadrobiłam wszystkie zaległości. Obecnie zaczyna mi brakować ludzi oraz twórczych i kreatywnych rozmów, które sprawiają, że praca w organizacji pozarządowej jest tym, czym jest – nieustanną przygodą. Dlatego szukam rozwiązań online, które sprawią, że będę mogła się kontaktować z ludźmi tak, jak do tej pory. Z ciekawszych opcji mamy:

Webinaria dla organizacji

Czyli szkolenia online. Na takie spotkanie prowadzący powinien przygotować prezentację, zaprosić uczestników, wypromować wydarzenie i je zrealizować. Platformy do webinariów dają również możliwość:

  • tworzenia testów i ankiet;
  • współdzienia ekranu;
  • pokazywania filmów;
  • wspólnego dialogowania;
  • nagrywania spotkania.

Współtworzenie i udział w webinarich jest stosunkowo proste, dlatego na dzień dzisiejszy jest to najpopularniejsza forma wsparcia dla klientów organizacji pozarządowych online. W Polsce niekoronowanym królem platform do webinariów jest clickmeeting.com, który dzisiaj przeżywa oblężenie i potrzebuje chwili czasu na udrożnienie swoich serwerów. Inne dostępne cenowo platformy to: GetResponse.pl, Zoom.us, MyOwnConference.pl, LiveWebinar.

Wszystkie wyżej wymienione platformy mają porównywalne cenniki, a Click Meeting, GetResponse, LiveWebinar i MyOwnConference są dostępne w języku polskim. GetResponse ma dodatkowo inne funkcje – pozwala na prowadzenie bazy klientów, wysyłki newsletterów i wiele innych rzeczy istotnych dla marketingowców.

Biorąc pod uwagę przeciążenie ClickMeeting warto przyjrzeć się głównemu konkurentowi Click – portalowi MyOwnConference. Jeżeli nie straszny nam angielski – warto przejść do LiveWebinar lub Zoom.

Zoom ma dodatkowo inne ciekawe funkcje: pozwala na zdalne konferencje i pracę w zespołach.

Aplikacje do pracy zespołów online

Czyli narzędzia do prowadzenia spotkań online – głosowych i wideo. Takie spotkania możemy prowadzić wewnątrz zespołu np. podczas pracy nad kapitałem żelaznym, ale również z naszymi klientami – np. osobami, którym świadczymy usługę poradniczą lub, którym chcemy pokazać jakieś nowe możliwości w formie współdzielenia ekranu.

Najciekawszą i najkorzystniejszą cenowo propozycją dla organizacji pozarządowych jest google meet, który dla NGO zweryfikowanych w portalu Technologie.org.pl i w Google for Non-profit jest całkowicie darmowy, Dodatkowo Meet do 1 lipca 2020 r. będzie miał udostępnione dodatkowe funkcje. Za pomocą tej platformy:

  • będzie się mogło spotkać online (czat i wideo) do 250 osób;
  • zostanie zapewniona transmisja video do 100 000 oglądających w jednej domenie;
  • będzie można nagrać spotkanie i udostępnić je na dysku googlowym.

Jeżeli Wasza organizacja nie ma jeszcze usługi G Suite dla Ngo to możecie korzystać z innego googlowego rozwiązania: Google Hangouts. Hangouts, który jest rozwiązaniem dla każdego, jest bardzo podobne do Skype oraz części funkcji Zoom.

Do tej pory korzystałam z narzędzi googlowych i Skype. Przyznam się szczerze, że wolę googla, który się nie zacina i jest bardzo prosty w obsłudze. W odróżnieniu od Skype nie wymaga też posiadania konta Microsoft.

Funkcję rozmów wideo online dają też wszelkiego rodzaju komunikatory online, ale o nich już w innym wpisie.

3majcie się zdrowo!

2 Replies to “Praca zdalna w organizacji pozarządowej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *