3 proste rady, czyli jak zbudować fundację i nie wypalić się?

Dwa tygodnie temu odbyłam kolejną inspirującą rozmowę o tym, jak zbudować fundację. Rozmawiałam z Anną Skrzyńską z Fundacji Index do przyszłości. Ania jest osobą, dzięki której osoba chcąca ufundować fundację mogła w bezpieczny sposób to zrobić. I tak się zaczęło. 7 lat temu napisała statut, złożyła dokumenty do KRS i rozpoczęła budowę fundacji, która dzisiaj miesięcznie wspiera kilkaset osób. Są to seniorzy, dzieci i młodzież oraz osoby, które uciekły przed wojną z Ukrainy.

Przeczytaj ten tekst, aby dowiedzieć się, jakie są 3 proste rady dla osób, które chcą s sukcesem zbudować fundację. A jeżeli jesteś ciekawy jak przebiegała cała rozmowa to zapraszam do odsłuchu całego odcinka podcastu.

Właściwi ludzie to podstawa sukcesu

Twórcy Fundacji Index do przyszłości to fundator idealny. Taki, który chce coś zrobić, ma na to środki, ale wie, że do zarządzania organizacją pozarządową należy wybrać kompetentną osobę. Kolejna osoba to menedżer z doświadczeniem pracy projektowej i pracy w organizacjach pozarządowych. Zarząd uzupełniła Pani psycholog, która w Fundacji służy głównie radę, gdyż na więcej nie pozwalają jej obowiązki zawodowe.

Następnie Ania zaczęła dobierać ludzi do pracy w Fundacji. Wybierała osoby o właściwych kwalifikacjach, które w swojej pracy kierują się empatią i sercem. Te osoby zjawiały się w Fundacji w różnych momentach swojego życia i na różnym etapie rozwoju zawodowego. Większość z nich przeszła drogę od „szeregowego pracownika” do koordynatora projektów lub członka zarządu organizacji.

Aby zbudować Fundację trzeba znaleźć całą moc osób „z sercem”

Jeżeli łudzisz się, że zatrudnisz kilka osób, które pomogą Twojej organizacji w osiągnięciu sukcesu, to wiedź, że to nie wystarczy. Fundacje odnoszące sukces budują relacje z darczyńcami, politykami, władzami, biznesmenami, wolontariuszami i wieloma innymi osobami, które pomagają Fundacji w trudnych chwilach. Tak samo było w przypadku Fundacji Index do przyszłości. W ocenie zarządu bez tych osób Fundacja nie zrealizowałaby nawet połowy tego, co jej się udało zrobić.

Aby Ci wszyscy ludzie wokół Twojej Fundacji mogli działać i rozwijać ją jest jeszcze ostatnia rada:

Pamiętaj, aby dać ludziom przestrzeń do działania i przyjmowania odpowiedzialności

Człowiek, który jest kreatywny i empatyczny, ale nie ma przestrzeni do działania, nie będzie działał. Nie będzie się też rozwijał. Stąd jeżeli chcesz „wychowywać” sobie współpracowników i członków zarządu musisz pozwolić im podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje.

Podobają Ci się rady doświadczonej menedżerki Fundacji? Posłuchaj całej rozmowy z Anią Skrzyńską w moim podcaście.

A jeżeli chcesz założyć Twoją fundację to przeczytaj, jakie to proste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *