Jak zbudować ogród społeczny ze starych palet?

Budowanie ze starych palet jest ekscytujące i naprawdę proste. Jednak, aby z sukcesem zbudować ogród społeczny ze starych palet trzeba spełnić kilka warunków.

Plan

Bez planu nie ma efektów i nie ma budowania. Stowarzyszenie Droga i Młodzi Gniewni planowali ogród w sposób partycypacyjny i Wam też polecamy taki sposób pracy. O tym, jakie techniki konsultacji wykorzystano pisaliśmy już w tym artykule. W Stowarzyszeniu główny proces planowania i podejmowania decyzji zabrał 3 miesiące. Kolejne 4 zabrało wdrażanie planu w życie, ocena dotychczas podjętych działań i… zmiana planów.

Środki

Po pierwsze musisz wiedzieć, że palety nie są „za darmo”. To znaczy, czasami mogą być, ale co do zasady nie są i nie będą. Wraz z „modą” na budowanie z palet wzrosła ich cena oraz zmniejszył się dostęp do darmowych wyrobów. Darmowe palety są często stare lub bardzo zniszczone, a koszt ich oczyszczenia jest wysoki.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na cenę palet jest jakość samej palety. W czasach oszczędzania zdarzają się palety z kośćmi z wiór oraz takie, które mają bardzo mało Cieńskich desek przekładkowych. W te z wór trudno jest wkręcić na trwałe śruby, a te cieńkie i niewymiarowe – łamią się. Jednak biorąc pod uwagę koszt palety w dobrej jakości i ich ilość potrzebną do zrobienia czegokolwiek warto przygarnąć każdą paletę. Niewymiarowe, brzydkie i cienkie są świetnym „uzupełnieniem” w miejscach, w których palet nie widać, a muszą tam być.

W każdym razie, Młodym Gniewnym udało się kupić palety za 25 zł sztuka i pozyskać kilkanaście w darze. Na 1 niską ławkę są potrzebne 3 palety, na wysoką – 4. Na stół są potrzebne 2, a na donicę 1-2 w zależności od projektu donicy. W sumie w mikroogrodzie wykorzystano ok. 50 palet. Powstały 2 stoły, podest dla szczudlarzy i ok. 10 donic, do których nasypano ponad 1000 litrów ziemi.

Efekt

Projekt był realizowany od listopada 2022 r. do kwietnia 2024 r. wspólnie z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury w Zabrzu Biskupicach.

Projekt był finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Przeczytaj też, całe podsumowanie działań projektowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *